Тема: Своєрідність вирішення проблеми батьків та дітей в оповіданні Дж.Олдріджа “Останній дюйм”
Мета:проаналізувати оповідання “Останній дюйм”, формувати читацьку активність і навички виразного читання; з’ясувати причину складних відносин між батьком і сином в оповіданні;розвивати комунікативну компетентність учнів;виховувати повагу до батьків, бажання зробити перший крок до подолання сімейних конфліктів;
Тип уроку: комбінований
Обладнання: мультим.презентація, текст програмового твору, колаж ‘’Щасливі миті мого життя”, відеоролики.
Хід уроку
Дитина народжує батьків
С.Є.Лєц
I.Організаційний момент
Добрий день! Я вас вітаю, дорогі мої діти, вітаю своїх шановних колег на уроці.
Нідерландський філософ Бенедикт Спіноза говорив: Якщо ви хочете, щоб життя посміхалося вам, подаруйте йому свій хороший настрій. Дуже хочеться, щоб кожен із вас через знання та діяльність на уроці зумів поліпшити собі настрій. Отож, запрошую до співпраці.
II.Мотивація навч.діяльності
1.Відеоролик (зайнятість батьків)
2.”Метод прогнозування”
-Діти, давайте спробуємо здогадатися, про що піде мова на сьогоднішньому уроці.
III.Оголошення теми та мети уроку
Отож, тема нашого уроку Своєрідність вирішення проблеми батьків та дітей в оповіданні Дж.Олдріджа “Останній дюйм”. Епіграфом уроку я вибрала слова польського поета і філософа Станіслав Єжи Лєц “Дитина народжує батьків”.
1.Слово вчителя
Життя! Яке воно непередбачуване, мінливе, бурхливе. І так хочеться, щоб воно було наповнене тільки щасливими хвилинами, приємними моментами. Але трапляється так, що ці хвилини затьмарюють сімейні негаразди, прикрощі, і найстрашніше – непорозуміння з батьками.
-Які стосунки ідеальні між дітьми та дорослими?
“Трибуна думок”
(відверті, теплі, дружні і т.д)
Отож, метою нашого уроку є вивести рецепт досягнення порозуміння у сім’ї, тобто з’ясувати, які мають бути стосунки між рідними людьми – батьком і сином, обговорити можливі способи їх зближення, вміння розвивати толерантність, повагу до батьків і відповідальність перед
IV.Сприйняття і засвоєння учнями навч.матеріалу
Ми познайомились із життям і творчістю Дж.Олдріджа, пригадаймо, що пам’ятаємо.
1. Представлення визитівки письменника(учень на вибір)
За жанром твір» Останній дюйм» – це оповідання
2.Словникова робота
Оповідання -…
3.Бесіда з учнями
-Яке враження справив на вас твір?
4.Гра “Снігова куля”
Експозиція-розповідь автора про події, чому Бен має летіти в бухту,про родинні стосунки.
Зав’язка- Бен змушений взяти сина з собою
Розвиток дії – опис польоту в бухту, підготовка до зйомки, спуск під воду.
Кульмінація – поранення Бена, неймовірні зусилля батька і сина щоб вижити.
Розв’язка – успішне приземлення на аеродромі Каїра; початок нових, дійсно родинних стосунків.
5.Робота з текстом
-Хто є головними героями оповідання? (Фото з презентації)
-У якій родині живе і росте хлопчик?
-Що можна сказати про стосунки в сім’ї героїв?
-Зачитайте, як автор говорить про батьків Деві?(ст.234 3 абзац)
-Яким було ставлення батьків до Деві? Які речення найчастіше вживає батько до сина? (наказові)
-У чому причина таких стосунків? (вони не розуміють один одного)
6.Проблемне питання
-Чому виникає непорозуміння, відчуження між батьками і дітьми?
7.Утворити ланцюжок Причини непорозуміння у стосунках: Самотність, недовіра, байдужість, зрада, конфлікт, непорозуміння, відчуження
Отже, ми з’ясували причини непорозуміння між батьком і сином. Що ми можемо їм порадити?
Рецепт № 1 Знаходити порозуміння
8.Бесіда з учнями
-Куди вирушили герої оповідання? (узбережжя Червоного моря)
-З якою метою?
-Чи небезпечна ця поїздка?
-Як почуває себе у польоті хлопчик?(Хлопчик мав дуже нещасний вигляд,переляканий, його дуже нудило,він опустив голову і тихенько плакав.
-Як ви думаєте, що його більше лякає – політ на літаку чи ситуація, коли вони з батьком лишаються наодинці?
-Як батько ставився до сина під час польоту? (з твору зачитати)
-У чому виявляється відсутність звички турбуватися про сина?(Звернути увагу на слайд .Обоє чужі ,не знають про що розмовляти).Які питання хвилюють хлопця? Він не розуміє, як Деві страшно на цьому острові?(зачитати діалог). (Бен прилетів заради акул, а тепер зовсім забув про хлопчика і тільки часом давав йому розпорядження.)
Це все показує відчуженість батька і сина
Рецепт № 2 Бути уважними і терплячими одне до одного.
-Підводний світ ми бачимо очима автора та Бена.(Звернути увагу на слайди ).
-Що ви знаєте про акули?(індивідуальне повідомлення)
-Чому акули напали на Бена? Які поранення отримав герой?
-Чи зрозумів батько складність ситуації?(Що врятувати сина, йому потрібно знайти шлях до серця, душі ,свідомості своєї дитини.Примусити Деві самостійно думати,впевнено робити те,що має робити.))
-Як повів себе Деві?(Серйозне ,напружене, бліде личко скривилось від жаху, але він з відчайдушною мужністю старався виконати завдання)
Рецепт № 3 Не впадайте у відчай
- Яка спільна дія зблизила батька й сина? (Вижити)
-Що повинна була зробити 10- річна дитина, щоб вижити?(Витягти батька з акваланга, дотягти батька до машини, підняти літак у повітря, вести його і посадити на землю)
-Яка найдальша мета була у батька?(Вижити хоча б до Каїра і показати хлопцеві ,як посадити літак)
Рецепт № 4 Ніколи не втрачайте бажання жити.
-Що змінилося у стосунках батька й сина?(Змінився тон спілкування, придивляється до хлопця, помічає, що він схожий на нього самого, жалкує, що не знає про нього більше.Дуже обережно і терпляче пояснює, що і як треба робити ,старається триматися за ниточку свідомості.Почуття переповнюють героя ,з кожною хвилиною батько теплішав душею.»Хороший хлопець!Чудовий хлопець! Він долетить. Бен хотів, щоб син залишився живий.
-Що не розгледів батько в своєму хлопчикові? (Доброти, самотності, те, що він відчував себе непотрібним).
-А як поводився Деві? Як почувався. (Він уже не боявся батька, виконував все, щоб правильно вести літак, хлопчик бачив сльози батька, почув щирі слова, розуміє, що той його любить, хоче щоб він не помер
Рецепт № 5 Вникати в проблеми близьких людей.
-Чи є майбутнє у стосунках батька й сина?
9.Перегляд ключових епізодів.
10.Проблемне питання
-Яку ситуацію пропонує використати Дж.Олдрідж для подолання відчуженості між батьком і сином? (використовує екстремальну ситуацію)
-Пригадайте твори, в яких герої потрапляли в екстримальні ситуації? (Робінзон Крузо, Жага до життя, 15 капітан).
Наші герої теж опинились в екстримальній ситуації. Діти, невже потрібна була екстримальна ситуація, щоб наші герої змогли розгледіти один одного?(інколи треба потрапити в таку ситуацію, щоб подолати стіну непорозуміння в стосунках з рідними.Бен стає справжнім батьком-турботливим, люблячим, співчутливим. На плечі Деві лягає справа дорослої людини,яку він з честю виконав.
Рецепт № 6 Найдорожче – це життя
Дж.Олдрідж написав продовження цього оповідання, яке називається “Акуляча клітка”. Ми також спробували придумати своє продовження цієї історії. Нагадайте, що таке фанфік?
Фанфік – (прихильник художньої літератури) – це різновид творчості шанувальників популярних творів мистецтва, літературний твір, заснований на якому-небудь оригінальному творі, що використовує його ідеї, сюжет або персонажів.
10.Яка ж подальша доля наших героїв? (Інсценізація) Фанфік
- Деві, ти справжній герой. Тобі-таки вдалося подолати останній вирішальний дюйм.
- Батьку, це завдяки тобі. Без тебе я б не впорався.
- Мамо, це ти? Ти повернулась? Ти більше ніколи не покинеш нас?
- Ні, мій любий хлопчику. Про цю пригоду пишуть у всіх газетах, щойно дізналась, то відразу прилетіла першим літаком. Деві, Деві, мій маленький дорослий хлопчик.
- Мамо,мені вдалося врятувати батька і посадити літак.
- Я пишаюсь тобою, синку. Ти не тільки батька врятував, а й мене.
- І тебе, мамо?
- Так, синку. Я зрозуміла, моє життя без вас неможливе.
- Ти мене пробачиш, Бене?
- Я вже давно тобі все вибачив. Дуже радий тебе бачити.
- Тепер все буде по-іншому, у нас попереду довге і щасливе життя.
11.Діти показують інсценізацію.
12.А зараз згадаємо про математику.Візьміть лінійку, олівець і накресліть відрізок, що означає 1 дюйм (2,5см), адже вдома вам було завдання з’ясувати лексичне значення слова дюйм.
Дюйм (від голл. , буквально – великий палець) – одиниця довжини в англ.системі мір, рівна 1/12 фута, або 2,54 см.
-Яке враження справив на вас відрізок? Великий він чи ні?
13.Слово вчителя
Дюйм – зовсім невеличка відстань, але іноді вона перетворюється на прірву, яку і впродовж життя люди не можуть здолати.
-Яке значення має дюйм в оповіданні? На початку твору – це професійна оцінка льотчиком важливості останнього дюйма при посадці, а у кінці твору мить до загибелі або
-Який ще зміст вкладає письменник у ці слова?
1)межа безпеки при посадці;
2)межа людських можливостей;
3)межа між життям і смертю;
4)приховані можливості;
5)крок назустріч;
6)порятунок;
14.Слово вчителя
Так, дійсно, у житті іноді наступають чи залишаються ост.дюйми, та найголовніше – що у Бена є можливість виправити всі помилки, адже в нього попереду ціле життя, яке подарував йому син.
16.Робота в парах. Поради Бену і Деві.
Скласти поради для Бена і Деві (поділ на творчі групи.)
Бену Деві
Більше уваги приділяти сину По мірі можливості зрозуміти
проблеми батька
Стати другом і наставником Допомагати батькові
Відкрито проявляти свою любов Не звинувачувати його
Поважати особистість сина Прислухатися до порад батька
Приймати сина таким як він є Підтримувати у життєвих
випробуванннях
Бути добрішим
Саме так, дюйм за дюймом йдуть герої назустріч один одному, вони ідуть разом до своєї перемоги, і не тільки у фізичному плані, а найголовніше у психологічному.
-Чи згодні ви зі словами епіграфа “Дитина народжує батьків?’’
-Як ви вважаєте, чи має місце ця проблема сьогодні?
Якби нам випала можливість погортати сімейний альбом сім’ї Деві, як ви думаєте, що б ми змогли там побачити? Які фото там були б?
Дом.завд.вам було створити колаж. Спробуємо порівняти ваше фото.
Колаж “Щасливі миті мого життя”(діти презентують свої фото)
V.Закріплення вивченого матеріалу
Отож, сьогодні ми з вами придумали власний рецепт досягнення успіху у стосунках з рідними людьми і він полягає у тому:
1.Знаходити порозуміння
2.Бути уважними і терплячими одне до одного
3.Не впадати у відчай
4.Ніколи не втрачайте бажання жити
5.Вникайте в проблеми близьких людей
6.Найдорожче – це життя
7.Повір у себе
Я сподіваюсь, що цей рецепт ви обов’язково приготуєте з вашими батьками і він стане коронною стравою у вашій сім’ї.
Оповідання Ост.дюйм – це своєрідний глибокий роздум про вічні цінності люд.життя, про становлення людини, про духовне зближення батьків і дітей.
Прийшовши додому, обов’язково поцілуйте своїх батьків і подякуйте за те, що вони у вас є, що вони про вас піклуються, захищають. І батькам теж потрібно подякувати вам, адже “Дитина народжує батьків”. Тому давайте просто приносити одне одному радість. Це так мало і так багато водночас. Бажаю вам повного взаєморозуміння з вашими батьками, справжньої духовної близькості.
Заключне слово вчителя
-Усе життя моє, весь час,
З хвилини на хвилину
Я розмірковую про те,
Як повернуть людину до людини
Як повернути батькові дитя,
Як батька повернуть дитині.
Як так зробити, щоб життя
Було у радість, ане в гніт людині
Пісня Матвійчук “Присвята батькам”
VI.Домашнє завдання
Твір-мініатюра “Як знайти спільну мову з батьками”;
Усне повідомл. “Деві у життєвих випробуваннях”.
Комментариев нет:
Отправить комментарий